Do potraw na słodko oraz na słono

Wśród produktów, które świetnie się sprawdzają jako uniwersalny dodatek do różnego rodzaju potraw, należy wymienić świeże zioła. Jeżeli tylko mamy w kuchni kawałek wolnej przestrzeni, dysponujemy balkonem lub też mieszkamy w domu z kawałkiem zielonego terenu, to warto rozpocząć hodowlę różnego rodzaju ziół. Nie tylko dlatego, że ładnie wyglądają, ale przede wszystkim dlatego, że wiele ziół ma dobroczynne właściwości, korzystne dla naszego zdrowia. Nie wspominając o tym, że dzięki nim potrawy nabierają wyjątkowego smaku i stają się bardziej aromatyczne. Dodatkowo, zioła są niezwykle uniwersalne i można je dodawać niemalże do wszystkiego. Od kanapek i sałatek, po sosy i różnego rodzaju desery.

Jak można wykorzystać zioła?

Pierwszym, oczywistym sposobem na wykorzystanie ziół, jest przyprawianie nimi potraw. Rozmaryn, bazylia, oregano, tymianek – możliwości jest dużo. Sosy, mięsa, zupy, sałatki, makarony. Wszystkie te potrawy bardzo lubią towarzystwo świeżych ziół. Dzięki nim, nabierają intensywniejszego zapachu i stają się smaczniejsze. Jednak przyprawianie potraw, to nie jedyna czynność, do jakiej można wykorzystać świeże zioła.

Ze świeżych ziół można zrobić prozdrowotne napary, które wspomogą trawienie, będą działały kojąco na układ nerwowy albo zmniejszą zakwaszenie organizmu. Jeżeli lubimy napary ziołowe, to z wykorzystując samodzielnie wyhodowane rośliny, z powodzeniem możemy przygotować susz, który można bez problemu przechowywać. Oczywiście, napar ze świeżych ziół również świetnie się sprawdzi. Jednak w niektórych przypadkach, dobrze jest mieć również gotowe mieszanki, które można wykorzystać np. na bóle brzucha lub nadmierne pobudzenie. Oprócz tego, mięta, melisa oraz bazylia świetnie sprawdzą się podczas przygotowywania domowych, orzeźwiających lemoniad.

Dla zdrowia i urody

Jak powszechnie wiadomo, wiele ziół wykazuje dobroczynne działanie zarówno dla zdrowia, jak i urody. Świeże zioła mogą się przydać do przyrządzenia prozdrowotnych naparów, kąpieli, a także parówek, np. kiedy dokuczają nam zatkane zatoki. Oprócz tego, warto sprawdzić, jaki wpływ będą miały zioła na naszą urodę. Rumianek, melisa, mięta, szałwia – to tylko niektóre z roślin, które można znaleźć w kupnych preparatach. Jeśli masz możliwość i lubisz samodzielnie przygotowywać różnego rodzaju kosmetyki, to z pewnością pokochasz robienie różnych preparatów z ziół. Maseczki, płukanki do włosów, toniki, susze do kąpieli – to tylko niektóre z zastosowań, które w kosmetyce znajdują świeże zioła.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez dashu83 - pl.freepik.com